Rekordowy poziom cen energii w Unii Europejskiej

🇪🇺 Rekordowy poziom cen energii w Unii Europejskiej był dziś dla mnie kluczowym tematem debaty podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu🇪🇺

❗️Dramatyczna sytuacja na rynku energetycznym wpływa paraliżująco na gospodarkę, rolnictwo, przedsiębiorstwa i każdego z nas. Problem nie jest tylko wynikiem wojny na Ukrainie, ale samej Unii Europejskiej, która realizując politykę zielonego ładu wprowadziła gwałtowne ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i szalone cele osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.- nie uwzględniając sytuacji kryzysowych i gospodarczych.

UE musi wziąć za tą sytuację odpowiedzialność❗️❗️W obliczu tak ogromnego kryzysu energetycznego oraz widma ubóstwa energetycznego szansą na polepszenie sytuacji jest zawieszenie opłat na emisję CO2 – w unijnym systemie ETS.

W szczególnej sytuacji są także lokalne ciepłownie, które stojąc na skraju bankructwa są zmuszone do podnoszenia cen ciepła mieszkańcom.

Dlatego też w ubiegłym tygodniu złożyłam pytanie do Komisji Europejskiej wzywając do pilnej reakcji, uruchomienia dedykowanego funduszu wspierającego podmioty gospodarcze oraz samorządy lokalne zorganizowania wysłuchania publicznego także lokalne ciepłownie.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)