Regulacja gospodarki platform w Unii Europejskiej

Niewiarygodnie szybki rozwój internetu dał światu nieograniczone możliwości. Wiążą się z nimi jednak również zagrożenia.

Prawo Unii Europejskiej musi nadążać za możliwościami internetu – robieniem zakupów online, rezerwacji usług, to funkcje, z których Europejczycy korzystają na co dzień.

E pracuje nad nowymi ramami prawnymi – aktem o usługach cyfrowych (DSA) oraz aktem o rynkach cyfrowych (DMA) – które określą wytyczne dla nowej rzeczywistości internetowej, w tym platform internetowych, aby zapewnić lepsze, bezpieczniejsze środowisko cyfrowe dla użytkowników i firm w całej UE.

Jakie rozwiązania wprowadza Unia Europejska?
✔️ Nowymi przepisami będą objęte firm z UE, ale też firmy z siedzibą gdzie indziej, które sprzedają na europejski rynek, oraz wszystkie usługi cyfrowe, nie tylko platformy internetowe.

✔️ Konsumenci powinni być jednakowo bezpieczni podczas zakupów online, jak i w „tradycyjnych” sklepach – co jest nielegalne poza internetem, powinno być uznane za nielegalne w internecie, a platformy powinny wzmocnić wysiłki przeciwdziałające handlowcom sprzedającym fałszywe lub niebezpieczne produkty.

✔️ Wprowadzenie zasady „poznaj swojego klienta biznesowego” będzie wymagało od platform sprawdzania i powstrzymywania nieuczciwych firm korzystających z ich usług w celu sprzedaży niebezpiecznych produktów lub szerzenia dezinformacji.

✔️ Ułatwienie nowym firmom wejście na rynek poprzez zajęcie się przewagą dużych graczy cyfrowych, którzy obecnie dyktują zasady swoim użytkownikom i konkurentom. Przyjęte przepisy powstrzymają duże platformy od bycia „strażnikami” dostępu do rynku.

✔️ Przepisy zapewniają wytyczne dotyczące zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści w internecie.

Zachęcam do zapoznania się z szerszym kontekstem tej sprawy na stronie Europarlamentu: https://www.europarl.europa.eu/

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)