rajowe weta w celu podważenia globalnego porozumienia podatkowego

🇪🇺 Podczas sesji plenarnej w Strasburgu głosowaliśmy nad rezolucją Parlamentu Europejskiego pt. „Krajowe weta w celu podważenia globalnego porozumienia podatkowego”, która ma być odpowiedzią na veto zgłoszone przez Węgry wobec dyrektywy implementującej w UE porozumienie dotyczące 2 filaru OECD, które to ustala minimalne opodatkowanie wielkich międzynarodowych przedsiębiorstw cyfrowych na poziomie 15%. Jako EKR złożyliśmy alternatywny projekt rezolucji.

Wspólna rezolucja PE odnosi się również do wycofanego już polskiego weta, a za wspólną podstawę obu wet przyjmuje chęć wymuszenia przez oba kraje ustępstw Komisji w kwestii Krajowych Planów Odbudowy. Zawiera ona rytualne już potępiania Węgier oraz – pośrednio – również Polski i wzywa do wycofania weta – przy równoczesnym wezwaniu Komisji do nie zatwierdzania węgierskiego Planu Odnowy. Mamy tu więc typowy „naming and shaming” oraz dalszy ciąg prowadzonej wobec Węgier nagonki o podłożu ideowym.

Ponadto wspólna rezolucja, pod pretekstem walki z nadużyciami, krytykuje samą instytucję weta jako utrudniającą porozumienie w Radzie oraz jest krytyczna wobec konkurencji podatkowej. Co więcej – promuje ideę, by UE koniecznie jako pierwsza wdrożyła porozumienie OECD, nie oglądając się na inne państwa (w tym USA), co z naszej perspektywy jest niezwykle ryzykowne.

Jako EKR, nie możemy poprzeć wspólnej rezolucji. Złożyliśmy więc własny, alternatywny tekst, będący wyrazem przekonań i wartości dzielonych przez EKR.

Podziela ona wprawdzie opinię o zaletach porozumienia w sprawie 2 Filaru dla walki z unikaniem opodatkowania, ale podchodzi do węgierskiego weta ze zrozumieniem. Rezolucja EKR podkreśla kompetencje państw członkowskich oraz rolę zasady jednogłośności w kwestiach podatkowych, wskazuje na legalność weta jako instrumentu ochrony interesów narodowych – zwłaszcza przez mniejsze państwa, opowiada się przeciwko próbom „obejścia” węgierskiego weta np. poprzez uruchomienie mechanizmu tzw. wzmocnionej współpracy, a także broni wartości konkurencyjności w kwestiach podatkowych.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

2 sierpnia 2022
Pierwsza część pomocy makrofinansowej dla Ukrainy została wypłacona

Pierwsza część pomocy makrofinansowej dla Ukrainy został (...)

Komisja Europejska wypłaciła dziś pierwszą połowę (500 mln EUR) nowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości 1  (...)

2 sierpnia 2022
Cześć i chwała bohaterom

Cześć i chwała bohaterom

Z okazji wczorajszej rocznicy złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Kościuszki w Kępnie upamiętniając 7 (...)

2 sierpnia 2022
Świadczenia dla druhów OSP z powiatu Kępińskiego

Świadczenia dla druhów OSP z powiatu Kępińskiego

Już ponad 200 druhów OSP z powiatu Kępińskiego 👍 oraz kilkuset z województwa Wielkopolskiego odebrało decyzję o d (...)

1 sierpnia 2022
Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z gminy Kobyla Góra

Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z gminy Kobyla Góra

🚒 Dzięki ustawie wprowadzonej z początkiem tego roku, wdrożono wiele istotnych zmian w zakresie działania OSP. Wśród (...)