Projekt Sprawozdania w sprawie wpływu nowych technologii na opodatkowanie: technologie kryptograficzne i łańcuch bloków

Projekt Sprawozdania w sprawie wpływu nowych technologii na opodatkowanie: technologie kryptograficzne i łańcuch bloków.

Chciałabym bardzo podziękować za uwzględnienie większości naszych poprawek. Cieszy mnie bardzo, iż zaktualizowano tekst sprawozdania o informacje o najnowszych działaniach podejmowanych przez OECD w kwestii opodatkowania kryptoaktywów, mianowicie narzucenie operatorom giełd kryptowalutowych obowiązku informowania krajowych organów skarbowych o transakcjach zawieranych na ich platformach.

Również bardzo pozytywnie oceniam poprawki złożone przez EPP dotyczące wykorzystania technologii blockchaine w administracji skarbowej m.in mogłaby bardzo pomóc przy uszczelnianiu podatku u źródła o którym dyskutowaliśmy w zeszłym roku. Technologia ta również może być doskonałym uzupełnieniem programów w ramach FISCALIS, m. in. dotyczących podatku VAT, szczególnie TNA (Transaction Network Analysis).

Ponadto, uzupełnienie tekstu o informacje, iż tylko kilka (pięć) krajów członkowskich obecnie posiada jasne reguły opodatkowania kryptowalut. Mamy świadomość, że dla niektórych jurysdykcji kryptowaluty nie istnieją, co prowadzi do wyciekania olbrzymich ilości pieniędzy.

Problematyczne dla mnie jest, że w tekście nie określamy jednoznacznie momentu powstania przychodu (moment opodatkowania), powinniśmy opodatkować tylko i wyłącznie moment wymiany kryptoaktywa na walutę fiducjarną, będzie to najprostsze rozwiązanie i najmniej uciążliwe zarówno dla operatorów giełd, użytkowników i administracji skarbowej.

Powinniśmy umieść w tekście informacje o tym jak traktować pod względem podatkowym zakup usługi lub towaru bezpośrednio za kryptoaktywa.

Moim zdaniem również zabrakło w informacji o tym, iż z reżimu opodatkowania kryptoaktywów powinny być wyłączone przyszłe waluty wirtualne (np digital euro).

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)