Posiedzenie kontrsprawozdawców Komisji ECON

W ramach pakietu „Podatek VAT w epoce cyfrowej”, Komisja proponuje modernizację obowiązków sprawozdawczych w zakresie VAT – działania mają ułatwić e-fakturowanie, dostosować przepisy VAT do gospodarki opartej na platformach cyfrowych oraz umożliwić przejście na jednolitą rejestrację VAT w UE.

Technologia to sprzymierzeniec do zwalczania oszustw podatkowych i musimy z niej właściwie korzystać 💪 Obecnie gospodarka cyfrowa i rozwój nowych modeli biznesowych stwarzają nowe wyzwania dla administracji podatkowych. Ramy legislacyjne nie są w stanie skutecznie funkcjonować w nowej rzeczywistości cyfrowej i są narażone na oszustwa.

Z uwagi na rosnącą aktywność w segmencie tzw. gospodarki platform, istotne jest wypracowanie zharmonizowanego podejścia w zakresie opodatkowania VAT tego sektora. W toku prac analizie powinno zostać poddane m.in. to, jakie potencjalne funkcje platformy elektroniczne mogłyby pełnić, aby usprawnić proces poboru VAT bądź zwiększyć poziom przestrzegania przepisów podatkowych.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)