Posiedzenie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia

🇪🇺🇺🇦 Tematem ostatniego posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia była sytuacja kobiet-uchodźczyń z Ukrainy.

Zaproszeni prelegenci podkreślali pomoc, jaką kobiety-uchodźczynie otrzymały od krajów przyjmujących, jak również uruchomienie dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony, kluczowej roli społeczeństwa obywatelskiego i wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi. Dodatkowo poruszono również temat potrzeby skoordynowanej reakcji na poziomie państw członkowskich i Unii Europejskiej.

Z jednej strony widoczna jest solidarność ludzi, niosących pomoc kobietom-uchodźczyniom, natomiast z drugiej znajdują się ci, którzy wykorzystują obecną sytuację do własnych celów.

Zagrożenie handlem ludźmi, wyzysk, dyskryminacja, przemoc seksualna to problemy, z którymi przyszło mierzyć się tym kobietom. Niektórzy eurodeputowani domagali się uznania nagabywania o usługi seksualne za przestępstwo we wszystkich krajach członkowskich, twierdząc, że bezkarność umożliwia handlarzom ludźmi prowadzenia ich działalności.

Wielu posłów mówiło o tym, że Rosja wykorzystuje przemoc seksualną jako broń wojenną, a wszyscy zgodzili się, że opieka nad kobietami w ciąży, wsparcie i dostęp do opieki zdrowotnej są ważnymi czynnikami w pomocy uchodźczyniom.

Biorący udział w debacie podkreślali znaczenie dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, pomocy psychologicznej, zakwaterowania i pracy, zwracając uwagę na to, że reakcja Unii Europejskiej musi uwzględniać kwestie płci.

Podkreślano również wagę przekazywania osobom ubiegającym się o azyl jasnych informacji za pomocą rozwiązań technologicznych, rozwiązania problemów związanych z dokumentami elektronicznymi wydawanymi na Ukrainie oraz szkolenia funkcjonariuszy państw członkowskich w celu skuteczniejszego zwalczania handlu ludźmi i przemocy seksualnej.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

7 lutego 2023
Wspólne posiedzenie Komisji Budżetowej oraz Komisji Gospodarczej i Monetarnej

Wspólne posiedzenie Komisji Budżetowej oraz Komisji Gospod (...)

🇪🇺 Wspólne posiedzenie Komisji Budżetowej oraz Komisji Gospodarczej i Monetarnej dotyczące postępów we wdrażaniu  (...)

6 lutego 2023
Nasze szczypiornistki!

Nasze szczypiornistki!

👍W drodze do zwycięstwa liczy się zapał, determinacja i pasja! A tego tym ambitnym dziewczętom i całej drużynie na p (...)

5 lutego 2023
Tak oczekiwana przez Mieszkańców inwestycja drogowa

Tak oczekiwana przez Mieszkańców inwestycja drogowa

Gratuluję‼️ Tak oczekiwana przez Mieszkańców inwestycja drogowa 🛣LIGOTA- STARA WIEŚ wybudowana w ramach Rz (...)

4 lutego 2023
Krajowa sieć onkologiczna

Krajowa sieć onkologiczna

🇵🇱🇪🇺 ZDROWA WIELKOPOLSKA❗️NFZ Poznań - walka z okrutnym intruzem❗️❗️❗️ ✅️diagnostyka  (...)