🇪🇺🇺🇦 Tematem ostatniego posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia była sytuacja kobiet-uchodźczyń z Ukrainy.
Zaproszeni prelegenci podkreślali pomoc, jaką kobiety-uchodźczynie otrzymały od krajów przyjmujących, jak również uruchomienie dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony, kluczowej roli społeczeństwa obywatelskiego i wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi. Dodatkowo poruszono również temat potrzeby skoordynowanej reakcji na poziomie państw członkowskich i Unii Europejskiej.
Z jednej strony widoczna jest solidarność ludzi, niosących pomoc kobietom-uchodźczyniom, natomiast z drugiej znajdują się ci, którzy wykorzystują obecną sytuację do własnych celów.
Zagrożenie handlem ludźmi, wyzysk, dyskryminacja, przemoc seksualna to problemy, z którymi przyszło mierzyć się tym kobietom. Niektórzy eurodeputowani domagali się uznania nagabywania o usługi seksualne za przestępstwo we wszystkich krajach członkowskich, twierdząc, że bezkarność umożliwia handlarzom ludźmi prowadzenia ich działalności.
Wielu posłów mówiło o tym, że Rosja wykorzystuje przemoc seksualną jako broń wojenną, a wszyscy zgodzili się, że opieka nad kobietami w ciąży, wsparcie i dostęp do opieki zdrowotnej są ważnymi czynnikami w pomocy uchodźczyniom.
Biorący udział w debacie podkreślali znaczenie dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, pomocy psychologicznej, zakwaterowania i pracy, zwracając uwagę na to, że reakcja Unii Europejskiej musi uwzględniać kwestie płci.
Podkreślano również wagę przekazywania osobom ubiegającym się o azyl jasnych informacji za pomocą rozwiązań technologicznych, rozwiązania problemów związanych z dokumentami elektronicznymi wydawanymi na Ukrainie oraz szkolenia funkcjonariuszy państw członkowskich w celu skuteczniejszego zwalczania handlu ludźmi i przemocy seksualnej.