Regiony Unii Europejskiej rozwijają się w różnym tempie, dlatego wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej pozostaje jednym z priorytetów Unii.
Polityka spójności a za zadanie uprościć procedury, zwiększyć efektywność inwestycji i wspierać przejście regionów na neutralność klimatyczną, w ramach Zielonego Ładu i odbudowy po kryzysie wywołanym przez COVID-19.
Znaczna część środków zostanie przeznaczona na projekty promujące inteligentny wzrost i zieloną gospodarkę. W przyszłości polityka spójności Unii Europejskiej powinna:
- Przeznaczyć co najmniej 30% funduszy regionalnych na działania w dziedzinie klimatu
- Przestrzegać celów środowiskowych, klimatycznych oraz w zakresie bioróżnorodności i gospodarki o obiegu zamkniętym
- Inwestować w zrównoważony wzrost i tworzenie miejsc pracy
- Oferować dostosowane do potrzeb wsparcie dla regionów najbardziej oddalonych, wysp i obszarów wyludnionych
- Skupić się na badaniach i innowacjach
- Przeznaczyć co najmniej 8% zasobów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności na zrównoważony rozwój obszarów miejskich
Wyklucza się energię jądrową i paliwa kopalne, z wyjątkiem projektów zastępujących węgiel gazem ziemnym, które kwalifikują się do finansowania przed 31 grudnia 2025 roku.
Aby pomóc regionom w odbudowie po COVID-19, oczekuje się, że fundusze będą wspierać kulturę, zrównoważoną turystykę, cyfryzację, a także wzmocnić publicznej systemy opieki zdrowotnej.
Finansowanie polityki spójności pochodzi częściowo z wieloletniego budżetu UE oraz z Next Generation EU, pakietu odbudowy mającego na celu wsparcie krajów UE dotkniętych pandemią COVID-19.
Zachęcam do zapoznania się z całym materiałem: