Rozpoczynamy rozmowy nad tym jak polityka spójności powinna ewoluować, by odpowiedzieć na nowe wyzwania Europy!
Dziś podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Regionalnego rozmawialiśmy z komisarz do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą na temat ósmego sprawozdania w sprawie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.
Była to okazja by poznać pierwszy obraz wpływu pandemii koronawirusa na szczeblu regionalnym oraz poznać trendy w regionach, miastach i obszarach wiejskich Unii Europejskiej.
Raport pokazuje, że regiony słabiej rozwinięte nadrabiają zaległości, ale wiele regionów w okresie przejściowym utknęło w pułapce rozwojowej. Co więcej, rosnąca przepaść innowacyjna utrudnia regionom nadrabianie zaległości.
Na poziomie UE wskaźniki zatrudnienia są obecnie wyższe niż przed kryzysem gospodarczym w 2008 r., ale dysproporcje regionalne wciąż przekraczają poziom sprzed kryzysu.
Konsolidacja fiskalna po kryzysie zmniejszyła inwestycje publiczne i w rezultacie finansowanie w ramach polityki spójności nabrało coraz większego znaczenia, wzrastając z równowartości 34 % do 51 % inwestycji publicznych w latach 2007-2013 i 2014-2020.