
Rozpoczynamy pracę nad sprawozdaniem w sprawie dalszej reformy przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych.
Skutki kryzysów COVID19 i agresji rosyjskiej na Ukrainę okazały się szczególnie szkodliwe dla europejskich MŚP, a to one odpowiadają za dwie trzecie całkowitego zatrudnienia w UE-28 (66,6 %). Wysoka inflacja, problemy w łańcuchu dostaw i niedobory surowców, a także wysokie ceny energii – to wyzwania, przed którymi dzisiaj stoimy.
Dlatego dążenie do uproszczonego systemu podatkowego, stosowanie ulg podatkowych i bodźców w celu wspierania obecnej i przyszłej konkurencyjności przedsiębiorstw jest dla europejskiej przedsiębiorczości kluczowa.
Komisja powinna ukierunkować działania na uproszczenie procedur zwrotu, odliczeń i postępowań sądowych. Zmniejszenie obciążenia regulacyjnego, by zwiększyć odporność firm i zachęcić do międzynarodowych inwestycji tworząc środowisko sprzyjające sprawiedliwemu i trwałemu wzrostowi gospodarczemu.
Państwa członkowskie muszą swobodnie decydować o własnej polityce podatkowej, która jedynie wymaga koordynacji dla unikania zakłóceń na rynku. Współpraca w zakresie opodatkowania nie jest celem samym w sobie, lecz ma służyć dalszemu rozwojowi jednolitego rynku.