Nagroda im. Sacharowa 2022 Parlamentu Europejskiego wręczona Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu

Na ostatnim posiedzeniu Sesji Plenarnej w Strasburgu odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody im. Sacharowa, którą w tym roku przyznano Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu.

Rozpoczęta w lutym 2022 r. niesprowokowana, agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie to ogromne obciążenie dla Ukraińców, którzy bronią swoich domów, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej. Każdego dnia walczą też o wolność, demokrację, praworządność i europejskie wartości.

Wręczając nagrodę, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola mówiła o odwadze i poświęceniu Ukraińców.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o minutę ciszy dla wszystkich ukraińskich mężczyzn, kobiet, dzieci, wojskowych i cywilów, którzy zginęli w czasie wojny.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)