Musimy zadbać o rozwój zrównoważonej akwakultury w UE

🇪🇺 Produkcja akwakultury w UE stanowi zaledwie 1,15 proc. produkcji światowej. Prawie 70 proc. unijnej produkcji skupia się w zaledwie czterech państwach członkowskich UE – Francji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Tylko 10 proc. spożywanych w UE owoców morza pochodzi z akwakultury unijnej, a UE jest w 41,2 proc. samowystarczalna pod względem ryb i owoców morza.To ogromny potencjał do rozwoju w wielu obszarach – gospodarczym, środowiskowym i społecznym.

Powinniśmy wspierać i stymulować zrównoważony rozwój akwakultury, aby wspierać zdrowie Europejczyków.

Rozwój tego sektora będzie wymagał przejrzystych i wiarygodnych ram prawnych oraz przewidywalności ekonomicznej. To wyzwanie zarówno dla Unii Europejskiej, jak i państw członkowskich.

Dbałość o akwakulturę ma jednak niezwykle istotne znaczenie w kontekście zaopatrzenia w żywność i bezpieczeństwa żywnościowego poprzez zrównoważenie niedoboru ryb, dostarczanie zrównoważonych i wysokiej jakości produktów spożywczych o mniejszym wpływie na środowisko niż rolnictwo lądowe. To kolejny krok wsparcia dla Zielonego Ładu oraz programu „Od pola do stołu”.

Konieczne jest ustanowienie ilościowych celów wzrostu, które zmotywują sektor do rozwoju.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

18 listopada 2022
jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie

jubileusz – 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strz (...)

Serdecznie dziękuję za zaproszenie! Niesamowity jubileusz - 355-lecia powstania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszyn (...)

17 listopada 2022
NIE DLA DEZINFORMACJI

NIE DLA DEZINFORMACJI

Nie dajmy się dezinformacji, weryfikujmy źródła newsów! Unia Europejska walczy z fałszywymi informacjami. 🇪🇺🇵 (...)

16 listopada 2022
Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskiej

Kolejny krok w walce o cyberbezpieczeństwo Unii Europejskie (...)

Akt o usługach cyfrowych to zbiór nowych unijnych przepisów mających zapewnić bezpieczniejsze i bardziej rozliczalne śr (...)

16 listopada 2022
Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Gminny Dzień Seniora w Gizałkach

Seniorzy! Dziękuję, że mogę codziennie się od Was uczyć, obserwować i wspierać Wasze wspaniałe inicjatywy! Jestem pe (...)