Likwidacja luki cyfrowej – udział KOBIET w GOSPODARCE CYFROWEJ

Cyfryzacja zasadniczo zmieniła większość aspektów naszego życia. Kryzys Covid-19 i jego następstwa prawdopodobnie spowodują trwałe zmiany w życiu w Europie zwiększając jeszcze konieczność posiadania kompetencji cyfrowych.

Na najbliższej Sesji Plenarnej  odbędzie się debata na temat raportu “Likwidacja luki cyfrowej – udział kobiet w gospodarce cyfrowej.”

Stereotypy dotyczące płci stanowią poważną przeszkodę dla równości kobiet i mężczyzn i dodatkowo pogłębiają różnice między płciami w sektorze cyfrowym i uniemożliwiają pełne uczestnictwo kobiet jako użytkowników, innowatorów i twórców.

Projekt raportu zawiera zalecenia mające na celu rozwiązanie problemu cyfrowego zróżnicowania płci w różnych obszarach, takich jak edukacja, zatrudnienie, media, kultura i sektor audiowizualny, uczestnictwo obywatelskie, polityczne i gospodarcze, polityki rozwoju.

Kobiety, mimo swojego wykształcenia wykazują mniejsze zaufanie do własnych umiejętności cyfrowych, podczas gdy umiejętności cyfrowe są potrzebne w życiu i pracy, zwłaszcza teraz bardziej niż kiedykolwiek, w miesiącach blokady z powodu wybuchu COVID-19, kiedy wszyscy muszą polegać na dostępie  do pracy, nauki, czy codziennego funkcjonowania – co w nowej rzeczywistości pandemii COVID – 19 szczególnie było wykorzystane.

Bez względu na płeć, wszystkie grupy społeczne, wiekowe, bez względu na obszar zamieszkania wręcz muszą posiadać umiejętności cyfrowe. W innym przypadku następuje wyłączenie cyfrowe a do tego dopuścić nie możemy. Szczególnie podkreślałam to w swoich poprawkach.

Sprawozdanie wzywa Komisję i państwa członkowskie do uwzględnienia perspektywy płci przy opracowywaniu polityki edukacji cyfrowej oraz do zadbania o to, by uczniowie obu płci byli jednakowo wykwalifikowani do podejmowania zadań i ról związanych z przyszłymi zawodami na zmieniającym się rynku pracy oraz mieli równe szanse z przyszłą globalną konkurencyjnością, a także do wspierania uczenia się przez całe życie, szkoleń i programów mających na celu zwiększenie e-umiejętności.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)