Komisja Rozwoju Regionalnego

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Rozwoju Regionalnego rozpoczęliśmy pracę nad opinią w zakresie wdrożenia infrastruktury paliw alternatywnych, której jestem Kontrsprawozdawczynią.

Zgadzam się z koniecznością podjęcia inicjatywy legislacyjnej, która dostosuje rozporządzenie do ambitniejszych celów neutralności klimatycznej i stworzy ramy prawne do rozbudowy sieci infrastruktury paliw alternatywnych na terenie  UE. Zgadzam się, że niezbędne jest dążenie do zapewnienia wspierania realizacji przewozów pasażerskich oraz towarowych zero- i niskoemisyjnymi środkami transportu oraz ujednolicenie standardów technicznych w tym zakresie.

Musimy jednak koniecznie zwrócić szczególną uwagę na potrzebę zachowania zasady neutralności technologicznej i dostosowaniu celów przedstawionych w projekcie rozporządzenia do indywidualnej sytuacji rynkowej poszczególnych Państw Członkowskich.

Rozporządzenie nie powinno zamykać drogi rozwoju żadnej technologii z zakresu paliw alternatywnych, jak na przykład gaz i jego zdekarbonizowane odmiany, wodór, czy inne paliwa syntetyczne. Nie powinno również faworyzować z wyprzedzeniem konkretnych technologii – jakim jest elektryfikacja transportu. W niedługiej perspektywie, może się okazać, że inne rozwiązania są bardziej konkurencyjne ekonomicznie i w tej kwestii doskonale poradzi sobie autoregulacyjna funkcja rynku.

Rozwój infrastruktury paliw alternatywnych w opinii w mojej opinii powinien być skorelowany ze wzrostem liczby pojazdów zasilanych takimi paliwami. Budowa nowych stacji ładowania lub tankowania paliw alternatywnych przy stosunkowo niskiej liczbie pojazdów nimi zasilanych nie jest ekonomicznie uzasadniona. Wysiłek inwestycyjny będzie nieproporcjonalnie większy dla państw członkowskich z PKB per capita poniżej średniej unijnej oraz rynkiem paliw alternatywnych w początkowym stadium rozwoju, jak na przykład Polska czy inne kraje obszaru Unii środkowo-wschodniej. Wzrost ambicji klimatycznych i odpowiedzialność ekonomiczna za takie działania nie może zostać przerzucona na mniej rozwinięte kraje i ich społeczeństwo.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliÅ›my wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji WolnoÅ›ci Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejÅ›cie do zakazu poÅ‚owów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych ðŸ (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

PrzyjÄ™liÅ›my rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegÅ‚ym tygodniu jako Parlament Europejski przyjÄ™liÅ›my trzy rezolucje dotyczÄ…ce praw czÅ‚owieka w Chinach, Su (...)