Na ostatniej Komisji Rozwoju Regionalnego przyjęliśmy rezerwę dostosowawczą do Brexit (BAR), a także otworzyliśmy drogę do negocjacji z Radą w sprawie ostatecznego kształtu Funduszu.
BAR – to 5 mld euro na pomoc krajom UE w łagodzeniu skutków społecznych i gospodarczych wywołanych wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE!
Dla Polski to ponad 150 mln euro!
Dzięki dobrej współpracy z kontrsprawozdawcą EKR Raffaele Fitto i złożonymi przez przeze mnie poprawkami udało nam się zmienić niekorzystny dla PL sposób wypłacania środków.
W chwili obecnej środki będą udostępniane trzech transzach:
- zaliczkowanie w wysokości 4 mld euro w dwóch równych ratach po 2 mld euro w 2021 i 2022 r .;
- pozostały 1 mld euro w 2025 r., rozłożony na podstawie wydatków zgłoszonych Komisji, z uwzględnieniem zaliczkowania.
W konsekwencji, budżet Polski zostanie finansowo odciążony poprzez rozłożenie zobowiązań płatniczych Polski na przestrzeni prawie 5 lat.
Zmiany do propozycji Komisji Europejskiej w wyniku negocjacji to:
- większy budżet o 1 mld euro
- większy nacisk oraz zwiększenie środków na aspekt komponentu związanego z handlem– przekłada się na większą ilość środków finansowych, do których mogą kwalifikować się polskie projekty
- zwiększenie potencjalnej alokacji środków dla PL – z poziomu ok. 113 mln do ok. 159 mln
- zniesienie propozycji Komisji odnoszącej do dodatkowej transzy alokacji środków w 2024 roku na podstawie bardzo niejasnego i skomplikowanego klucza alokacji, który faworyzował kilka wybranych p.cz. i automatycznie wykluczał Polskę z możliwości partycypowania w tej transzy
- wydłużenie okresu kwalifikowalności projektów do 30 czerwca 2024 roku, a możliwość wykorzystania alokowanych i zatwierdzonych środków do 31 grudnia 2025 roku – oznacza to dłuższy okres na impelemntacje i zaplanowanie wydatkowania środków dla w Polsce.