Komisja IMCO , jako kontrsprawodawca do sprawozdania w zakresie dążenia do bardziej zrównoważonego jednolitego rynku dla przedsiębiorstw i konsumentów – zgłosiłam kilka znaczących uwag.
Walka z przedwczesnym postarzaniem produktów, czy strategia dotycząca napraw produktów, to obszary raportu szczególnie ważne w kontekście ochrony środowiska, za które jesteśmy odpowiedzialni, zarówno jako producenci jak i użytkownicy/nabywcy. Tu jednak chciałabym zwrócić uwagę na doprecyzowanie procesu standaryzacji części zamiennych oraz kwestię obligatoryjnego czasu w którym producent ma obowiązek produkowania części; wydłużeniem czasu możliwości naprawy.
Zamówienia publiczne, a w szczególności doprecyzowanie definicji „ klauzul o preferencyjnym udzielaniu zamówień publicznych” dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie możemy opierać dostępu MŚP do zamówień publicznych jedynie na priorytecie ekoinnowacji w zakresie towarów i usług.
Musimy pamiętać o trudnym czasie pandemii COVID-19 i trwającym głębokim kryzysem gospodarczym, który przede wszystkich dotknął przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
Oczywiście dbałość o środowisko jest naszym obowiązkiem ale nie możemy zmuszać przedsiębiorców do np. zmiany całej linii produkcyjnej w momencie kiedy tracą płynność finansową.
UWAGI co do wprowadzenia podatku od wszystkich reklam.
Zgadzam się z radykalnym podejściem do ochrony danych osobowych i preferencjami użytkowników i nabywców oraz wprowadzeniem właściwych regulacji dotyczących gromadzenia danych i śledzenia użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO.
Bardzo ważną- nie ujętą w raporciejest kwestia racjonalnego korzystania z zasobów wody, która zarówno w procesie produkcji jak i korzystania z produktów i usług ma znaczący wpływ na jakość naszego życia i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.