KOMISJA FISC o roli polityki podatkowej w kontrolowaniu inflacji i promowaniu zrównoważonego wzrostu

🏦 Dziś na FISC rozmawialiśmy o roli polityki podatkowej w kontrolowaniu inflacji i promowaniu zrównoważonego wzrostu w kontekście ożywienia gospodarczego. ❗️

Zagadnienie polityki podatkowej funkcjonującej w obliczu inflacji i usiłującej promować zrównoważony wzrost ma zasadniczo trzy aspekty.

📈 1️⃣ Pierwszym jest nie tyle może kontrolowanie inflacji, co przeciwdziałanie jej skutkom – poprzez różnego rodzaju mechanizmy wsparcia rekompensujące wzrost cen – np. energii – konsumentom indywidualnym i biznesowym. Tutaj możemy uznać, że rozwiązanie niemieckie – przewidujące 200 mld euro na rekompensaty kosztów energii dla biznesu jest modelowe i z pewnością może przyczynić się do obniżenia cen produktów niemieckiego przemysłu. Oczywiście – generuje ono pytania o zgodność z polityką konkurencyjności…

2️⃣ Drugi aspekt to wspieranie – poprzez system zachęt podatkowych – popytu na zrównoważone produkty – jak w amerykańskim akcie o redukcji inflacji. Tutaj również pojawiają się pytania o konkurencyjność i nadmierny protekcjonizm.

3️⃣ Wreszcie trzeci aspekt – to ewentualne systemy zachęt podatkowych dla przedsiębiorstw produkujących zrównoważone produkty – co z kolei rodzi pytania o sprawiedliwość systemu podatkowego i jego oddziaływanie na wolny rynek.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)