
🏦 Dziś na FISC rozmawialiśmy o roli polityki podatkowej w kontrolowaniu inflacji i promowaniu zrównoważonego wzrostu w kontekście ożywienia gospodarczego. ❗️
Zagadnienie polityki podatkowej funkcjonującej w obliczu inflacji i usiłującej promować zrównoważony wzrost ma zasadniczo trzy aspekty.
📈 1️⃣ Pierwszym jest nie tyle może kontrolowanie inflacji, co przeciwdziałanie jej skutkom – poprzez różnego rodzaju mechanizmy wsparcia rekompensujące wzrost cen – np. energii – konsumentom indywidualnym i biznesowym. Tutaj możemy uznać, że rozwiązanie niemieckie – przewidujące 200 mld euro na rekompensaty kosztów energii dla biznesu jest modelowe i z pewnością może przyczynić się do obniżenia cen produktów niemieckiego przemysłu. Oczywiście – generuje ono pytania o zgodność z polityką konkurencyjności…
2️⃣ Drugi aspekt to wspieranie – poprzez system zachęt podatkowych – popytu na zrównoważone produkty – jak w amerykańskim akcie o redukcji inflacji. Tutaj również pojawiają się pytania o konkurencyjność i nadmierny protekcjonizm.
3️⃣ Wreszcie trzeci aspekt – to ewentualne systemy zachęt podatkowych dla przedsiębiorstw produkujących zrównoważone produkty – co z kolei rodzi pytania o sprawiedliwość systemu podatkowego i jego oddziaływanie na wolny rynek.