Komisja FISC

Podczas podkomisji FISC wymieniliśmy poglądy z Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej odpowiedzialną za  dostosowaną do ery cyfrowej Europę, a także komisarzem ds. Konkurencji, na temat opodatkowania cyfrowego i pomocy państwa w obszarach podatkowych.

Dyskusja toczyła się w kontekście rosnącej konieczności międzynarodowej reformy w obszarze opodatkowania cyfrowego oraz niedawnej decyzji Komisji w zakresie pomocy państwa w dziedzinie podatków.

Należy dążyć do tego, aby każdy podmiot osiągający ze swojej działalności przychody w danym kraju, płacił również w tym kraju podatki. Szczególnie widocznym w ostatnich latach przykładem łamania tej reguły są wielkie koncerny cyfrowe, które zarabiają na aktywności ekonomicznej Europejczyków, jednocześnie odmawiając kontrybuowania do wspólnego dobrobytu naszego regionu na zasadach porównywalnych do innych przedsiębiorstw.

Idea sprawiedliwego opodatkowania musi obejmować także podmioty świadczące usługi cyfrowe. Tego typu regulacja będzie najskuteczniejsza jeśli będzie wynikiem porozumienia szerszego niż jeden kraj czy kontynent.

Z tego powodu przedstawiciele polskiego rządu uczestniczą aktywnie w pracach prowadzonych na forum OECD projektu dotyczącego opodatkowania gospodarki podlegającej procesowi cyfryzacji (ang. tax challenges arising from the digitalisation of the economy).

Wspieramy wszystkie działania, nastawione na ten cel, w tym propozycje dyskutowane na forum OECD czy Unii Europejskiej (w tym koncepcję tzw. unijnego podatku cyfrowego), przykładając jednocześnie uwagę do tego, aby w możliwie największym stopniu propozycje te odzwierciedlały uwarunkowania polskiej gospodarki.

Z zadowoleniem przyglądamy się ostatnim sygnałom płynącym z USA i wystąpienia Sekretarz Yellen, która oznajmiła, że stanowisko amerykańskiego Rządu, dotychczas nieprzejednane, ewoluuje w kierunku większej zbieżności z naszymi postulatami. Wzywamy więc wszystkich do intensyfikacji dialogu na forum międzynarodowym na temat sprawiedliwego opodatkowania

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

22 listopada 2023
Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

Prezydent Kenii William Ruto w Parlamencie Europejskim

🇪🇺 W Parlamencie Europejskim gościliśmy Prezydenta Kenii Williama Ruto. Wezwał do zacieśnienia współpracy między (...)

21 listopada 2023
Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

Ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji!

🌍🛠️ Parlament Europejski podejmuje ważne kroki w kierunku zrównoważonej konsumpcji! Wczoraj przyjęliśmy stanowis (...)

21 listopada 2023
Debata w sprawie zmian traktatów

Debata w sprawie zmian traktatów

🇪🇺 Dziś podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego bardzo ważna debata dla nas Polaków i wszystkich Europejczy (...)

19 listopada 2023
Sesja Plenarną w Strasburgu!

Sesja Plenarną w Strasburgu!

🇪🇺 Już jutro rozpoczynamy Sesję Plenarną  (...)