Komisja FEMM

🇪🇺Podczas ostatniego posiedzenie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) skupiliśmy się głównie na priorytetach prezydencji 🇸🇪 szwedzkiej na 2023 rok.

W spotkaniu Komisji wzięła również udział Minister ds. równouprawnienia płci i Wiceminister ds. zatrudnienia – Paulina Brandberg, która przedstawiła bardzo ambitne cele dotyczące działań na rzecz Unii Europejskiej.

Szwecja objęła prezydencję w czasie historycznych przemian dla państwa członkowskich, jak i dla całej Unii Europejskiej. W tych trudnych czasach prezydencja musi odegrać kluczową rolę, starając się realizować wspólne prace w Unii. Wojna oraz konflikty poważnie wpływają na najsłabsze grupy, sprawiają ze rośnie zagrożenie dyskryminacji oraz przemocy wobec słabszych. Ważnym priorytetem prezydencji szwedzkiej będzie również walka z przemocą wobec kobiet i przemocą domową

Prezydencja szwedzka obrała 4 główne priorytety:

1️⃣ Bezpieczeństwo – m.in. wsparcie wojskowe dla Ukrainy, która walczy ze skutkami ataku Rosji; wspólne działania na rzecz kobiet i dzieci, które uciekają z Ukrainy i potrzebują ochrony w państwach członkowskich, ale również wsparcie tych, którzy pozostali na Ukrainie.
2️⃣ Konkurencyjność – m.in. napędzanie wzrostu gospodarczego, które pozwoli na spełnienia długofalowych zobowiązań;
3️⃣ Zielona i energetyczna transformacja – m.in. promowanie rynku energii, dążenie do uniezależnienia UE od paliw kopalnych z Rosji
4️⃣ Poszanowanie demokracji, praw podstawowych oraz praworządności, które stanowią fundamenty Unii Europejskiej

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)