Komisja FEMM

🇪🇺 Podczas ostatniej komisji FEMM mogliśmy zapoznać się z wynikami i wnioskami badań „Wymiar płci i wpływ pakietu Fit for 55”. Ocenia ono, czy wymiar płci został uwzględniony w inicjatywach proponowanych w pakiet Fit for 55 oraz czy w jego sformułowaniu zastosowano podejście uwzględniające płeć.

Raport podkreślił, że ubóstwo energetyczne jest ściśle powiązane z ubóstwem ekonomicznym, jednakże zjawisko to ma charakter bardziej złożony.

Niezależnie od płci czy sytuacji ekonomicznej Europejczycy odczuwają negatywne skutki zarówno zmian klimatycznych, jak i transformacji energetycznej.

Bez wątpliwości transformacja i dążenie do neutralności klimatycznej jest konieczne, ale MUSI być sprawiedliwe społecznie, realne finansowo i rozsądnie przeprowadzone w odpowiednich ramach czasowych.

Podejście UE w kwestii polityki klimatycznej jest w tej chwili ambicjonalne, przez co równocześnie oderwane od rzeczywistości. Nie możemy zapomnieć o skutkach kryzysu pandemicznego, które nadal są silnie odczuwalne na całym świecie, jak i całej kryzysowej sytuacji gospodarczej, energetycznej i geopolitycznej związanej z agresją Rosji na Ukrainę.

Obecna polityka klimatyczna i opracowane w jej ramach przepisy, mechanizmy i modele funkcjonowania są całkowicie uśrednione w perspektywie całej Unii Europejskiej. Istnieją fundamentalne różnice pomiędzy indywidualnymi państwami członkowskimi, które muszą podejmować się znacząco różniącego się indywidualnie wysiłku, aby osiągnąć wyznaczone cele: uwarunkowania geograficzne i geologiczne, uwarunkowania historyczne i socjalne, gospodarka i poziom majętności obywateli, etap transformacji energetycznej i zależność od paliw kopalnych.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

14 marca 2023
Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

🇪🇺🇺🇦 Dane zebrane przez Dział Monitorowania Opinii Publicznej potwierdziły to, co widzimy na codzień - rok po  (...)

13 marca 2023
Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Każda inwestycja dla mieszkańców ogromnie mnie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku Domu i Klubu Senior+ ❗❗ 💐 DZ (...)

13 marca 2023
Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rusza kolejna sesja plenarną w Strasburgu, a w niej: - efektywność energetyczna budynków - cel klimatyczny na 2 (...)

12 marca 2023
Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Niemal 200 aktywnych Pań zebrało się w restauracji Cristal w Krotoszynie by świętować 🌷 NASZ dzień. Związkowi E (...)