Komisja ECON i debata z przewodniczącym Rady ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego

🇪🇺❗️ W trakcie dzisiejszej komisji ECON 🏦 oraz towarzyszącej jej debaty z przewodniczącym Rady ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego Panem Andreą Enria mogliśmy poruszyć kwestie bieżącej sytuacji europejskiego sektora bankowego – a przynajmniej oceny tej sytuacji z perspektywy EBC.

Szczególnie interesowało mnie to, jak EBC ocenia możliwy wpływ wojny na 🇺🇦Ukrainie na europejski system bankowy. Chodzi zarówno o bezpośrednie konsekwencje (np. sankcje nałożone na rosyjskie banki, które – poprzez związki kapitałowe pomiędzy bankami – dotykają pośrednio i banków europejskich), jak i możliwe długofalowe skutki wojny – przede wszystkim wywołane przez nią (i zapewne mniej lub bardziej trwałe) zmiany w polityce gospodarczej państw UE.

Dodatkowo zapytałam przewodniczącego Enria o kwestię kredytów zagrożonych (NPL). Z jednej strony – słyszymy optymistyczne komunikaty, że sektor bankowy wykazuje się odpowiedzialnością i sprawnym zarządzaniem NPL – że nawet mimo pandemii wskaźnik NPL spadł do 2,17% w trzecim kwartale 2021r. Z drugiej strony – słychać również ostrzeżenia, że obecna, relatywnie dobra sytuacja w tej sferze pozostaje zasługą specjalnych środków wsparcia dla biznesu w okresie pandemii, i że teraz – po ich wycofaniu – możemy spodziewać się silnej fali wzrostu NPL-ów.

❓Jak wyglądają najbardziej bieżące dane i jakie są prognozy na najbliższą przyszłość❓

Mamy tez świadomość, że w wielu bankach strefy Euro poziom ekspozycji na dług państwowy rośnie, a całkowita ekspozycja na rządy banków europejskich osiągnęła, według Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, blisko 12% łącznych aktywów banków – i wynosi obecnie ok. 3 bln EUR, z czego ogromną większość (ok. 2,1 bln EUR) stanowi dług rządów krajowych.
Dopytywałam również, jak w obecnej sytuacji EBC postrzega kwestię ewentualnego regulacyjnego traktowania długu państwowego? Czy powinniśmy iść w tym kierunku, czy jest na to realna szansa?

I czy to w ogóle dobry czas dla takich zmian?

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

17 stycznia 2023
30 lat jednolitego rynku europejskiego

30 lat jednolitego rynku europejskiego

1 stycznia 1993 r. ustanowiono jednolity rynek europejski, który dał nam swobodny przepływ ✔️ towarów, ✔️ usług, (...)

17 stycznia 2023
stałe nabory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

stałe nabory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (...)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi stałe nabory do licznych programów. Zależy mi, na wsp (...)

17 stycznia 2023
Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

🇪🇺Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE 🇸🇪 Cztery priorytety szwedzkiej prezydencji to: ✔️ Bezpiecze (...)

16 stycznia 2023
Już dziś rozpoczyna się Sesja Plenarna w Strasburgu

Już dziś rozpoczyna się Sesja Plenarna w Strasburgu

 (...)