🇪🇺 Komisja ECON 🇪🇺 zdalnie 💻 złożyłam pisemne oświadczenie w sprawie rozpatrzenia projektu opinii w sprawie projektu budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2024, którego jestem kontrsprawozdawczynią.
Jako kontrsprawozdawczyni za szczególnie ważne uważam wsparcie reform strukturalnych w PaÅ„stwach CzÅ‚onkowskich oraz proste i możliwe do wyegzekwowania reguÅ‚y fiskalne, zapewniajÄ…ce zdolność do obsÅ‚ugi dÅ‚ugu. Kluczowym zadaniem, przed którym również stoimy – i które powinno znajdować siÄ™ w centrum rozważaÅ„ o budżecie Unii Europejskiej – jest utrzymanie konkurencyjnoÅ›ci unijnej gospodarki – a to staje siÄ™ obecnie coraz trudniejszym zadaniem.
Ważnym problemem jest planowany spadek pÅ‚atnoÅ›ci w ramach polityki spójnoÅ›ci. W porównaniu do roku 2023 jest to spadek o ponad 50%. Zaproponowana przez KomisjÄ™ kwota pÅ‚atnoÅ›ci to również jedynie ok. 50% prognozowanego zapotrzebowania przedstawionego przez PaÅ„stwa CzÅ‚onkowskie. Uważam, że w obecnej procedurze budżetowej – aby nie zwiÄ™kszać problemów jakie nastÄ…piÄ… w latach 2025-2027 w zwiÄ…zku z kumulacjÄ… pÅ‚atnoÅ›ci – należy znacznie zwiÄ™kszyć poziom pÅ‚atnoÅ›ci na spójność gospodarczÄ…, spoÅ‚ecznÄ… i terytorialnÄ… oraz rozwój obszarów wiejskich;
Z dużym niezadowoleniem przyjmuję brak w projekcie budżetu środków na wsparcie dla Ukrainy. Jest to nieakceptowalne, gdyż trwająca wojna sprawia, że potrzeby w 2024 roku będą na co najmniej takim samym poziomie co w roku 2023. Dlatego oczekuję zwiększenia wydatków na pomoc humanitarną i programy w ramach Instrumentu Sąsiedztwa i Współpracy Międzynarodowej, a także na wsparcie Państw Członkowskich w związku z napływającymi do nich ukraińskimi uchodźcami.