Komicja IMCO – wspólna ładowarka urządzeń mobilnych

Podczas mijającego obecnie tygodnia, w 🇪🇺 Parlamencie Europejskim – Komisji IMCO, pracowaliśmy ponownie nad tematem ♻️ ograniczenia ilości odpadów elektronicznych.

Podczas głosowania, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) ☑️ 43 głosami przyjęła stanowisko w sprawie zmienionej dyrektywy dotyczącej sprzętu elektronicznego.

📱 Popieram wprowadzenie wspólnej ładowarki do przenośnych urządzeń elektronicznych! Jednoznacznie wpłynie to na ograniczenie ilość odpadów elektronicznych i ułatwi korzystanie z różnych sprzętów – telefonów komórkowych, tabletów czy aparatów cyfrowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, konsumenci nie będą już musieli kupować nowej ładowarki i kabla za każdym razem, gdy kupują nowe urządzenie. Wszystkie sprzęty będą musiały być wyposażone w port 🔌 USB typu C, niezależnie od producenta. Wyjątki dotyczyć będą tylko urządzeń, które są zbyt małe, by mieć port USB Typu-C, takich jak np. inteligentne zegarki.

Ponadto, chcemy również aby na nowych urządzeniach znajdowały się wyraźne informacje o możliwościach ładowania, a także o tym, czy dany produkt zawiera ładowarkę. Co więcej, w związku z coraz powszechniejszym stosowaniem bezprzewodowego ładowania, postulujemy aby Komisja Europejska do końca 2026 roku przedstawiła strategię, która pozwoli na ograniczenie ilości nowych rozwiązań w zakresie ładowania, a której celem jest uniknięcie nowego rozdrobnienia rynku, a co za tym idzie dalsze ograniczenie odpadów środowiskowych.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)