Komicja IMCO – wspólna ładowarka urządzeń mobilnych

Podczas mijającego obecnie tygodnia, w 🇪🇺 Parlamencie Europejskim – Komisji IMCO, pracowaliśmy ponownie nad tematem ♻️ ograniczenia ilości odpadów elektronicznych.

Podczas głosowania, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) ☑️ 43 głosami przyjęła stanowisko w sprawie zmienionej dyrektywy dotyczącej sprzętu elektronicznego.

📱 Popieram wprowadzenie wspólnej ładowarki do przenośnych urządzeń elektronicznych! Jednoznacznie wpłynie to na ograniczenie ilość odpadów elektronicznych i ułatwi korzystanie z różnych sprzętów – telefonów komórkowych, tabletów czy aparatów cyfrowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, konsumenci nie będą już musieli kupować nowej ładowarki i kabla za każdym razem, gdy kupują nowe urządzenie. Wszystkie sprzęty będą musiały być wyposażone w port 🔌 USB typu C, niezależnie od producenta. Wyjątki dotyczyć będą tylko urządzeń, które są zbyt małe, by mieć port USB Typu-C, takich jak np. inteligentne zegarki.

Ponadto, chcemy również aby na nowych urządzeniach znajdowały się wyraźne informacje o możliwościach ładowania, a także o tym, czy dany produkt zawiera ładowarkę. Co więcej, w związku z coraz powszechniejszym stosowaniem bezprzewodowego ładowania, postulujemy aby Komisja Europejska do końca 2026 roku przedstawiła strategię, która pozwoli na ograniczenie ilości nowych rozwiązań w zakresie ładowania, a której celem jest uniknięcie nowego rozdrobnienia rynku, a co za tym idzie dalsze ograniczenie odpadów środowiskowych.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)