
Debata w PE. Jak COVID- 19 wpłynął na opiekę długoterminową?
Pandemia COVID-19 wpływa negatywnie na niemalże wszystkie obszary naszego życia, a przede wszystkim jest zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Wirus jest szczególnym problemem dla mieszkańców placówek opieki długoterminowej dla osób starszych, opieki paliatywnej, dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi a także placówek dla osób upośledzonych. W wielu krajach Europy od 30% do 60% wszystkich zgonów to podopieczni tego rodzaju placówek.
Musimy zadbać o najsłabszych, najmniej odpornych obywateli Unii Europejskiej!
Duże skupiska ludzi zwiększają ryzyko ekspozycji na COVID 19. Naszym obowiązkiem jest zapewnić pomoc placówkom opieki długoterminowej chroniąc zarówno podopiecznych, personel medyczny i personel pomocniczy, w równym stopniu narażony na zakażenie.
Odpowiednia liczba zatrudnionych osób by możliwa była praca rotacyjna, dostateczna ilość testów, środków do dezynfekcji oraz odzieży ochronnej, to podstawa bezpieczeństwa. Na to wszystko potrzebne są fundusze w trybie pilnym!
Szczególną uwagę należy zwrócić na domy opieki dla ludzi starszych, w których często przebywają osoby z przewlekłymi chorobami, wymagające systematycznego monitorowania w placówkach zewnętrznych. Niestety – w momencie powstania ogniska zakażenia COVID-19 dom opieki zostaje zamknięty i wykonanie zabiegów ratujących życie w szpitalu często staje się niemożliwe.
Nie dopuśćmy by osoby najsłabsze odchodziły przedwcześnie i w samotności!