Europa jako zadanie

🇪🇺 Europa jako zadanie: nowa myśl, nowy kształt, nowa energia – to motto czeskiej prezydencji, która objęła przewodnictwo w Radzie UE od 1 lipca na najbliższe pół roku.

Wczoraj, dzień przed oficjalnym przedstawieniem czeskich priorytetów podczas debaty w Parlamencie Europejskim odbyliśmy bardzo merytoryczną dyskusję z Premierem Petrem Fiala.

Teraz w obliczu trwającej wojny w Ukrainie liczę na silny impuls ze strony prezydencji czeskiej dla dalszego wsparcia Ukrainy. Zarówno w zakresie wzmocnienia presji sankcyjnej na Rosję, przyjęcie nowych pakietów sankcji, wzmacnianie zdolności obronnych Europy i organizacji nowych środków dla wsparcia uchodźców wojennych.

Mając na uwadze sytuację geopolityczną, musimy na nowo zdefiniować obecną politykę energetyczną UE. Priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stawienie czoła ubóstwu energetycznemu w UE. Jest to szczególnie istotne w kontekście rewizji dyrektywy ETS.

Zgadzam się także z deklaracją dążenia czeskiej prezydencji do wzmacniania odporności jednolitego rynku. Konieczna jest wnikliwa analiza ewentualnych zakłóceń równowagi na nim, a także rozpoczęcie prac prace nad instrumentem SMEI (Single Market Emergency Instrument).

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)