Europa jako zadanie

🇪🇺 Europa jako zadanie: nowa myśl, nowy kształt, nowa energia – to motto czeskiej prezydencji, która objęła przewodnictwo w Radzie UE od 1 lipca na najbliższe pół roku.

Wczoraj, dzień przed oficjalnym przedstawieniem czeskich priorytetów podczas debaty w Parlamencie Europejskim odbyliśmy bardzo merytoryczną dyskusję z Premierem Petrem Fiala.

Teraz w obliczu trwającej wojny w Ukrainie liczę na silny impuls ze strony prezydencji czeskiej dla dalszego wsparcia Ukrainy. Zarówno w zakresie wzmocnienia presji sankcyjnej na Rosję, przyjęcie nowych pakietów sankcji, wzmacnianie zdolności obronnych Europy i organizacji nowych środków dla wsparcia uchodźców wojennych.

Mając na uwadze sytuację geopolityczną, musimy na nowo zdefiniować obecną politykę energetyczną UE. Priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stawienie czoła ubóstwu energetycznemu w UE. Jest to szczególnie istotne w kontekście rewizji dyrektywy ETS.

Zgadzam się także z deklaracją dążenia czeskiej prezydencji do wzmacniania odporności jednolitego rynku. Konieczna jest wnikliwa analiza ewentualnych zakłóceń równowagi na nim, a także rozpoczęcie prac prace nad instrumentem SMEI (Single Market Emergency Instrument).

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

2 sierpnia 2022
Pierwsza część pomocy makrofinansowej dla Ukrainy została wypłacona

Pierwsza część pomocy makrofinansowej dla Ukrainy został (...)

Komisja Europejska wypłaciła dziś pierwszą połowę (500 mln EUR) nowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości 1  (...)

2 sierpnia 2022
Cześć i chwała bohaterom

Cześć i chwała bohaterom

Z okazji wczorajszej rocznicy złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Kościuszki w Kępnie upamiętniając 7 (...)

2 sierpnia 2022
Świadczenia dla druhów OSP z powiatu Kępińskiego

Świadczenia dla druhów OSP z powiatu Kępińskiego

Już ponad 200 druhów OSP z powiatu Kępińskiego 👍 oraz kilkuset z województwa Wielkopolskiego odebrało decyzję o d (...)

1 sierpnia 2022
Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z gminy Kobyla Góra

Świadczenia ratownicze dla druhów OSP z gminy Kobyla Góra

🚒 Dzięki ustawie wprowadzonej z początkiem tego roku, wdrożono wiele istotnych zmian w zakresie działania OSP. Wśród (...)