Europa jako zadanie

🇪🇺 Europa jako zadanie: nowa myśl, nowy kształt, nowa energia – to motto czeskiej prezydencji, która objęła przewodnictwo w Radzie UE od 1 lipca na najbliższe pół roku.

Wczoraj, dzień przed oficjalnym przedstawieniem czeskich priorytetów podczas debaty w Parlamencie Europejskim odbyliśmy bardzo merytoryczną dyskusję z Premierem Petrem Fiala.

Teraz w obliczu trwającej wojny w Ukrainie liczę na silny impuls ze strony prezydencji czeskiej dla dalszego wsparcia Ukrainy. Zarówno w zakresie wzmocnienia presji sankcyjnej na Rosję, przyjęcie nowych pakietów sankcji, wzmacnianie zdolności obronnych Europy i organizacji nowych środków dla wsparcia uchodźców wojennych.

Mając na uwadze sytuację geopolityczną, musimy na nowo zdefiniować obecną politykę energetyczną UE. Priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stawienie czoła ubóstwu energetycznemu w UE. Jest to szczególnie istotne w kontekście rewizji dyrektywy ETS.

Zgadzam się także z deklaracją dążenia czeskiej prezydencji do wzmacniania odporności jednolitego rynku. Konieczna jest wnikliwa analiza ewentualnych zakłóceń równowagi na nim, a także rozpoczęcie prac prace nad instrumentem SMEI (Single Market Emergency Instrument).

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

14 marca 2023
Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

Europejczycy niezmiennie popierają Ukrainę

🇪🇺🇺🇦 Dane zebrane przez Dział Monitorowania Opinii Publicznej potwierdziły to, co widzimy na codzień - rok po  (...)

13 marca 2023
Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Otwarcie Domu i Klubu Senior+ w Brzezinach

Każda inwestycja dla mieszkańców ogromnie mnie cieszy. Nie inaczej jest w przypadku Domu i Klubu Senior+ ❗❗ 💐 DZ (...)

13 marca 2023
Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rozpoczynamy Sesję Plenarną w Strasburgu

Dziś rusza kolejna sesja plenarną w Strasburgu, a w niej: - efektywność energetyczna budynków - cel klimatyczny na 2 (...)

12 marca 2023
Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Dzień Kobiet u Krotoszyńskich Seniorów

Niemal 200 aktywnych Pań zebrało się w restauracji Cristal w Krotoszynie by świętować 🌷 NASZ dzień. Związkowi E (...)