Dziś pierwsze spotkanie kontrsprawozdawców w sprawie lekcji wyciągniętej z Pandora Papers w Strasbourgu!

❗️❗️❗️Pandora Papers to ogromny wyciek danych, został opublikowany przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) na początku października 2021.❗️Dane udokumentowały beneficjentów rzeczywistych podmiotów korporacyjnych ustanowionych w jurysdykcjach objętych tajemnicą. Osoby fizyczne ujawnione w dokumentach Pandory obejmowały zamożne osoby, takie jak przestępcy, oligarchowie i celebryci, a także 35 obecnych i byłych światowych przywódców, ponad 330 polityków i urzędników publicznych w 91 krajach i terytoriach, w tym w państwach członkowskich UE. Ujawniono, że takie praktyki agresywnego planowania podatkowego są często wspomagane przez pośredników, takich jak kancelarie prawne, doradcy podatkowi i zarządzający majątkiem.

JESTEM PRZEKONANA, że mamy dobrą wyjściową wersję raportu. Większość moich uwag i poprawek zostala uwzgledniona! Bardzo ważne jest również odpowiednio silne napiętnowanie (i wskazanie konkretnych rozwiązań) w kwestii zjawiska „drzwi obrotowych”, które od lat jest jedną z największych skaz na wizerunku europejskich elit. Uważam także, niekoniecznie trzeba mówić o konkretnych osobach i konkretnych podmiotach: raport powinien opisywać, piętnować i szukać rozwiązań konkretnych problemów, zamiast skupiać się na osobach i instytucjach.

Zawnioskowałam też usunięcie lub jego całkowitą zmianę paragrafu ­’- 3b’. Nie tylko sugeruje odejście od zasady jednogłośności, ale również, zamiast potępiać poszczególne osoby, wiąże je z poszczególnymi państwami – rzucając przez to na całe państwa cień podejrzeń. Uważam, że powinno się mówić o poszczególnych osobach, a nie rządach.

Kolejne spotkanie już w styczniu.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

17 stycznia 2023
30 lat jednolitego rynku europejskiego

30 lat jednolitego rynku europejskiego

1 stycznia 1993 r. ustanowiono jednolity rynek europejski, który dał nam swobodny przepływ ✔️ towarów, ✔️ usług, (...)

17 stycznia 2023
stałe nabory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

stałe nabory do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (...)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi stałe nabory do licznych programów. Zależy mi, na wsp (...)

17 stycznia 2023
Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE

🇪🇺Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie UE 🇸🇪 Cztery priorytety szwedzkiej prezydencji to: ✔️ Bezpiecze (...)

16 stycznia 2023
Już dziś rozpoczyna się Sesja Plenarna w Strasburgu

Już dziś rozpoczyna się Sesja Plenarna w Strasburgu

 (...)