Dziś pierwsze spotkanie kontrsprawozdawców w sprawie lekcji wyciągniętej z Pandora Papers w Strasbourgu!

❗️❗️❗️Pandora Papers to ogromny wyciek danych, został opublikowany przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) na początku października 2021.❗️Dane udokumentowały beneficjentów rzeczywistych podmiotów korporacyjnych ustanowionych w jurysdykcjach objętych tajemnicą. Osoby fizyczne ujawnione w dokumentach Pandory obejmowały zamożne osoby, takie jak przestępcy, oligarchowie i celebryci, a także 35 obecnych i byłych światowych przywódców, ponad 330 polityków i urzędników publicznych w 91 krajach i terytoriach, w tym w państwach członkowskich UE. Ujawniono, że takie praktyki agresywnego planowania podatkowego są często wspomagane przez pośredników, takich jak kancelarie prawne, doradcy podatkowi i zarządzający majątkiem.

JESTEM PRZEKONANA, że mamy dobrą wyjściową wersję raportu. Większość moich uwag i poprawek zostala uwzgledniona! Bardzo ważne jest również odpowiednio silne napiętnowanie (i wskazanie konkretnych rozwiązań) w kwestii zjawiska „drzwi obrotowych”, które od lat jest jedną z największych skaz na wizerunku europejskich elit. Uważam także, niekoniecznie trzeba mówić o konkretnych osobach i konkretnych podmiotach: raport powinien opisywać, piętnować i szukać rozwiązań konkretnych problemów, zamiast skupiać się na osobach i instytucjach.

Zawnioskowałam też usunięcie lub jego całkowitą zmianę paragrafu ­’- 3b’. Nie tylko sugeruje odejście od zasady jednogłośności, ale również, zamiast potępiać poszczególne osoby, wiąże je z poszczególnymi państwami – rzucając przez to na całe państwa cień podejrzeń. Uważam, że powinno się mówić o poszczególnych osobach, a nie rządach.

Kolejne spotkanie już w styczniu.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)