Dziś pierwsze spotkanie kontrsprawozdawców w sprawie lekcji wyciągniętej z Pandora Papers w Strasbourgu!

❗️❗️❗️Pandora Papers to ogromny wyciek danych, został opublikowany przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) na początku października 2021.❗️Dane udokumentowały beneficjentów rzeczywistych podmiotów korporacyjnych ustanowionych w jurysdykcjach objętych tajemnicą. Osoby fizyczne ujawnione w dokumentach Pandory obejmowały zamożne osoby, takie jak przestępcy, oligarchowie i celebryci, a także 35 obecnych i byłych światowych przywódców, ponad 330 polityków i urzędników publicznych w 91 krajach i terytoriach, w tym w państwach członkowskich UE. Ujawniono, że takie praktyki agresywnego planowania podatkowego są często wspomagane przez pośredników, takich jak kancelarie prawne, doradcy podatkowi i zarządzający majątkiem.

JESTEM PRZEKONANA, że mamy dobrą wyjściową wersję raportu. Większość moich uwag i poprawek zostala uwzgledniona! Bardzo ważne jest również odpowiednio silne napiętnowanie (i wskazanie konkretnych rozwiązań) w kwestii zjawiska „drzwi obrotowych”, które od lat jest jedną z największych skaz na wizerunku europejskich elit. Uważam także, niekoniecznie trzeba mówić o konkretnych osobach i konkretnych podmiotach: raport powinien opisywać, piętnować i szukać rozwiązań konkretnych problemów, zamiast skupiać się na osobach i instytucjach.

Zawnioskowałam też usunięcie lub jego całkowitą zmianę paragrafu ­’- 3b’. Nie tylko sugeruje odejście od zasady jednogłośności, ale również, zamiast potępiać poszczególne osoby, wiąże je z poszczególnymi państwami – rzucając przez to na całe państwa cień podejrzeń. Uważam, że powinno się mówić o poszczególnych osobach, a nie rządach.

Kolejne spotkanie już w styczniu.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)