Dlaczego aktualizacja przepisów Unii Europejskiej dotyczących kredytów konsumenckich jest konieczna?

Obowiązująca dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich ma za zadanie chronić Europejczyków i jednocześnie wspierać unijny rynek kredytów konsumenckich. Przepisy obejmują kredyty konsumenckie w wysokości od 200 do 75 000 euro. Wymagają od kredytodawców dostarczenia informacji umożliwiających kredytobiorcom porównywanie ofert i podejmowanie świadomych decyzji. Konsumenci mają 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej i mogą spłacić kredyt wcześniej, obniżając tym samym jego koszt. Przepisy zostały jednak przyjęte w 2008 roku i wymagają aktualizacji. 🏦

W obecnych czasach znacznie łatwiej jest zaciągać drobne pożyczki przez internet dzięki cyfryzacji. Na rynku wciąż pojawiają się nowi pożyczkodawcy Oraz nowe produkty pozabankowe. Niestety niektóre pożyczki zaciągnięte w ten sposób mogą okazać się drogie i nieodpowiednie.

Nowe przepisy powinny chronić lepiej konsumentów, którym najbardziej grozi nadmierne zadłużenie. Ponadto przepisy powinny zostać zharmonizowane między krajami UE.

Zachęcam do zapoznania się z dalszymi krokami PE w tej sprawie: https://www.europarl.europa.eu/

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

12 maja 2023
Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa  (...)

W swoim przemówieniu Marcelo Rebelo de Sousa skupił się na wyzwaniach stojących przed Unią Europejską - odbudową po wo (...)

12 maja 2023
Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Kosowo i Serbia na drodze do Unii Europejskiej

Popieramy wniosek Kosowa o członkostwo w UE. Choć nadal istnieją obszary do poprawy - Kosowo skrupulatnie dąży do popraw (...)

12 maja 2023
Wspólnie dla Ukrainy

Wspólnie dla Ukrainy

Ukraina potrzebuje wsparcia Unii Europejskiej w walce z agresją ze strony Rosji. Podczas trwającej sesji plenarnej pilnie z (...)

12 maja 2023
Budżet UE na 2024

Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro (...)