Dlaczego aktualizacja przepisów Unii Europejskiej dotyczących kredytów konsumenckich jest konieczna?

Obowiązująca dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich ma za zadanie chronić Europejczyków i jednocześnie wspierać unijny rynek kredytów konsumenckich. Przepisy obejmują kredyty konsumenckie w wysokości od 200 do 75 000 euro. Wymagają od kredytodawców dostarczenia informacji umożliwiających kredytobiorcom porównywanie ofert i podejmowanie świadomych decyzji. Konsumenci mają 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej i mogą spłacić kredyt wcześniej, obniżając tym samym jego koszt. Przepisy zostały jednak przyjęte w 2008 roku i wymagają aktualizacji. 🏦

W obecnych czasach znacznie łatwiej jest zaciągać drobne pożyczki przez internet dzięki cyfryzacji. Na rynku wciąż pojawiają się nowi pożyczkodawcy Oraz nowe produkty pozabankowe. Niestety niektóre pożyczki zaciągnięte w ten sposób mogą okazać się drogie i nieodpowiednie.

Nowe przepisy powinny chronić lepiej konsumentów, którym najbardziej grozi nadmierne zadłużenie. Ponadto przepisy powinny zostać zharmonizowane między krajami UE.

Zachęcam do zapoznania się z dalszymi krokami PE w tej sprawie: https://www.europarl.europa.eu/

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)