Budżet UE na 2024

W wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 zapisano w budżecie kwotę 12,9 mld euro w cenach z 2018 r. (15 mld euro w cenach bieżących) w okresie siedmiu lat na pokrycie kosztów zaciągania pożyczek na potrzeby EURI. Kwota ta opierała się na założeniu, że stopy procentowe będą stopniowo wzrastać z 0,55% w 2021 r. do 1,15% w 2027 r. – ale już teraz wynoszą one ponad 3%.

Spłata pożyczonej unijnej pomocy na rzecz naprawy gospodarczej wzrasta z powodu rosnących stóp procentowych. Potrzebujemy działań mających na cen niezbędne utrzymanie zdolności Unii Europejskiej do finansowania jej priorytetów i polityki. Wysoka inflacja obniża realną wartość budżetu UE. Długoterminowy budżet i dochody UE muszą zostać zreformowane

Przyjęliśmy rezolucję ostrzegającą przed wpływem rosnących kosztów pożyczek na przyszłoroczny budżet UE, co może zagrozić flagowym programom UE. Pilna reforma finansów jest niezbędna dla zachowania wysokości finansowania kluczowych programów UE.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)