
Dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Europy – dziś głosowana ważna rezolucja Parlamentu Europejskiego.
Wraz z kryzysem cen energii przyszło pewne otrzeźwienie do europejskich polityków. Po raz pierwszy od wielu lat mamy do czynienia z tekstem, który nie mówi o coraz bardziej „ambitnych cenach”, natychmiastowym wycofaniu paliw kopalnych, o obowiązkowym dla wszystkich systemie energetycznym opartym w 100% na energii odnawialnych, czy wezwania do przyjęcia bardziej rygorystycznych rozwiązań w zakresie taksonomii.
Rosja zarobiła 158 mld euro przychodów z eksportu paliw kopalnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wojny, pomagając w finansowaniu konfliktu i szantażu energetycznego przeciw Europie.
Miksy energetyczne w każdym kraju różnią się między sobą, dlatego każde państwo powinno wprowadzać ograniczenia we własnym zakresie Oszczędności powinno się dokonywać tam, gdzie przede wszystkim w państwach członkowskich, w których potencjał oszczędności jest największy.
Nasze zastrzeżenia dotyczą także jego podstawy prawnej. Nadal podtrzymujemy, że środki o charakterze podatkowym powinny być przyjmowane jednomyślnie – dlatego Polska zgłosiła swój sprzeciw.