Bezpieczeństwo energetyczne dla Europy

Dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Europy – dziś głosowana ważna rezolucja Parlamentu Europejskiego.

Wraz z kryzysem cen energii przyszło pewne otrzeźwienie do europejskich polityków. Po raz pierwszy od wielu lat mamy do czynienia z tekstem, który nie mówi o coraz bardziej „ambitnych cenach”, natychmiastowym wycofaniu paliw kopalnych, o obowiązkowym dla wszystkich systemie energetycznym opartym w 100% na energii odnawialnych, czy wezwania do przyjęcia bardziej rygorystycznych rozwiązań w zakresie taksonomii.

Rosja zarobiła 158 mld euro przychodów z eksportu paliw kopalnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wojny, pomagając w finansowaniu konfliktu i szantażu energetycznego przeciw Europie.

Miksy energetyczne w każdym kraju różnią się między sobą, dlatego każde państwo powinno wprowadzać ograniczenia we własnym zakresie Oszczędności powinno się dokonywać tam, gdzie przede wszystkim w państwach członkowskich, w których potencjał oszczędności jest największy.

Nasze zastrzeżenia dotyczą także jego podstawy prawnej. Nadal podtrzymujemy, że środki o charakterze podatkowym powinny być przyjmowane jednomyślnie – dlatego Polska zgłosiła swój sprzeciw.

Kalendarz

Pozostałe aktualności ... z ostatniej chwili

27 lutego 2024

 (...)

29 stycznia 2024
Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

Posiedzenie Komisji FEMM i LIBE

🇪🇺 Na posiedzeniu komisji FEMM poruszyliśmy wiele ważnych tematów z przedstawicielami Komisji Wolności Obywatelskic (...)

29 stycznia 2024
Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych

Zakaz połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chroni (...)

🌊 Potrzebne bardziej zrównoważone podejście do zakazu połowów z ruchomego dna na morskich obszarach chronionych  (...)

29 stycznia 2024
Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Sudanie i Tadżykistanie.

Przyjęliśmy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach (...)

🇪🇺 W ubiegłym tygodniu jako Parlament Europejski przyjęliśmy trzy rezolucje dotyczące praw człowieka w Chinach, Su (...)