
… w skali globalnej na 442 mld EUR rocznie.
To setki tysięcy ludzkich dramatów. Bowiem od powodzi i lawin po upały — klęski żywiołowe mogą zniszczyć całe nasze społeczności.
Unia Europejska powinna nadal inwestować na dużą skalę środki mające na celu zmniejszenie ryzyka klęski żywiołowej i zmiany klimatu, zważywszy na odczuwalne cały czas skutki powodzi, fal upałów, pożarów i trzęsień ziemi na lokalne społeczności.
Klęski przybierają różne formy wszyscy jesteśmy zgodni, że duże znaczenie ma zmiana klimatu, a warunki pogodowe i klimatyczne – jak nigdy wcześniej – zdominowały mapę zagrożeń i odpowiadają obecnie za 90% głównych odnotowanych przypadków katastrof.
Musimy mówić głośno o wspólnej odpowiedzialności – Unii Europejskiej, ale i każdego z państw, regionów i miast, by dysponować takimi planami na szczeblach krajowych i lokalnych – strategiach na rzecz zmniejszenia ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi i zmniejszenia strat związanymi z tymi klęskami żywiołowymi.
W tym zakresie Unia Europejska odgrywa bardzo ważną rolę – koordynacji oraz zabezpieczenia niezbędnych środków finansowych, na ulepszanie infrastruktury. W Unii Europejskiej nie wystarczą głośne hasła o przeciwdziałaniach zmiany klimatu! O zmniejszaniu ryzyka z zagrożeniami naturalnymi! Potrzebne są fundusze z unijnej polityki spójności, fundusze na rzecz regionów, a także dodatkowe środki Funduszu Odbudowy Gospodarczej – Krajowych Planów Odbudowy gospodarczej – by zabezpieczać prawdziwą politykę odporności. Tak by dokonało się przejście do gospodarki niskoemisyjnej, by móc przekształcić swoją infrastrukturę na bardziej odporną na klęski żywiołowe i aby szybko odbudować się po klęsce żywiołowej. Dziś walczymy także z ogromnymi skutkami społecznymi pandemii COVID-19 i recesją gospodarczą, walczymy o bezpieczeństwo żywnościowe, z ASF w rolnictwie. Komisja Europejska w tym samym czasie politycznie ocenia Krajowe Plany Odbudowy i blokuje należne środki dla państwa członkowskiego, czy opieszale reaguje na wnioski i interwencje państw! Czyny czy tylko hasła łącza Unię Europejską? A więc nie polityka, a odpowiedzialność jest wiarygodnością wspólnoty Unii Europejskiej.
Europa bezpieczna i silna jest siłą i bezpieczeństwem państw członkowskich.